سرشماری عمومی نفوس و مسکن ۱۳۹۵

 

          به شمارش و محاسبه تعداد کل افراد در یک جامعه، محیط و یا قسمت خاص مورد نظر یک جامعه، سرشماری گفته می شود. سرشماری تنها مختص انسانها نیست بلکه می تواند شامل محصولات تولیدی و یا حتی مکان ها باشد؛ مانند کارخانه ها یا زمین های زراعی. حیات وحش و وحیوانات نیز می تواند مورد سرشماری قرار گیرند. سازمان محیط زیست گاها بر حسب نیاز، پرندگان، پستانداران، آبزیان و خزندگان را سرشماری می کند.

 

          سرشماری جهت کسب اطلاعات در مورد افراد، اشیا و حیوانات صورت می پذیرد و از این اطلاعات جهت مطالعه بر روی رفتار، بررسی شرایط و حل مشکلات این موارد استفاده می گردد. این کار بسیار زمان بر و پر هزینه می باشد زیرا لازم است تمامی افراد جامعه به صورت یک به یک مورد بررسی قرار می گیرند. در انواع مختلف آمار گیری معمولا بخش کوچکی از یک جامعه مورد بررسی و مطالعه قرار می گیرد و نتایج به تمامی جامعه تعمیم پیدا میکند.

 

          تمامی کشورهای جهان در بازه های زمانی منظم اقدام به سرشماری افراد کشور خود می کنند. معمولا سرشماری در بازه های ده ساله انجام می شود.

 

          اطلاعات مورد بررسی در سرشماری شامل سرشماری تعداد افراد، وضعیت معیشتی، میزان درآمد، محل زندگی، چگونگی ارتباط و تاثیر آنها بر محیط زیست، وضعیت تاهل، تعداد فرزندان، وضعیت تحصیلی و ... می باشد.

 

          سرشماری در ایران در بازه های زمانی پنج ساله انجام می پذیرد. اولین سرشماری ایران در سال 1335 صورت پذیرفت و همچنین آخرین سرشماری در سال 1390 به دستور رئیس جمهور وقت انجام شد. امسال نیز طبق روال، پس از گذشت 5 سال سرشماری انجام خواهد شد. با این تفاوت که امسال شاهد تحولی شگرفت در نحوه اجرای آن هستیم. امسال امکان سرشماری بصورت اینترنتی فراهم گشته است. مرکز آمار ایران متولی این امر در کشور است. ستاد سرشماری کشور امسال با اعلام بیانیه زیر آغاز سرشماری را اعلام نمود.

 

          "سرشماری بزرگ‌ترین و مهم‌ترین فعالیت آماری است که اطلاعات ارزشمندی را برای برنامه‌ریزی و مدیریت کشور فراهم می‌کند. لذا از همکاری صمیمانه و صادقانه شما در این طرح ملی که برای پیشرفت و توسعه کشور موثر است، سپاس‌گزاری می‌شود. طبق قانون مرکز آمار ایران، اطلاعات مربوط به افراد، محرمانه است و فقط به منظور تهیه آمارهای کلی برای برنامه ریزی‌های مختلف مورد استفاده قرار خواهد گرفت."

 

          جهت تکمیل فرم های سرشماری نفوس و مسکن 95می توانید به آدرس اینترنتی زیر مراجعه فرمائید.

 

          همچنین شرایط ورود به سامانه سرشماری نفوس و مسکن 95 به شرح زیر می باشد:

 

  • جهت استفاده از سامانه از نسخه‌های جدید مرورگرهای Chrome یا Firefox استفاده نمایید.
  • در طی ثبت‌نام، از کلیک بر روی دکمه Back و بازکردن بیش از یک صفحه مرورگر خودداری کنید.
  • خواهشمند است پیش از ورود به سامانه ”شماره ملی“ تمام اعضای خانوار و ”کد پستی“ محل زندگی معمول خود را در دسترس داشته باشید.
  • بهتر است سرپرست خانوار یا مطلع‌ترین فرد به سوالات پاسخ دهد.
  • لطفا پیش از ثبت نهایی، اطلاعات وارد شده را که از سوی سامانه نمایش داده می‌شود، مرور نموده و در صورت نیاز آن‌ها را اصلاح نمایید.
  • توجه داشته باشید ثبت‌نام شما زمانی انجام گرفته است که از سیستم ”کد آماری“ دریافت نمایید. این کد را یادداشت یا چاپ نموده، در حفظ آن دقت نموده و آن را در اختیار دیگران قرار ندهید و تنها در هنگام مراجعه مامور آمارگیر به وی ارائه دهید. کدآماری برای شما پیامک نیز خواهد شد.
  • پس از پایان مراحل ثبت‌نام حتما بر روی دکمه ”خروج“ کلیک نمایید.
  • در صورتی که در مراحل ثبت‌نام با مشکلی مواجه شدید، پنجره‌های مرورگر را بسته و از ابتدا مراحل ثبت‌نام را آغاز نمایید.
  • به خانوارهایی که ثبت اطلاعات آنها تکمیل شده و کدآماری دریافت کرده‌اند، به قید قرعه هدایایی تقدیم خواهد شد.
  • خانوارها می‌توانند در مسابقه عکس "سرشماری در سرزمین من " شرکت نمایند و به قید قرعه از جایزه بهره‌مند شوند.

 

          همچنین فرم پرسشنامه و راهنمای تکمیل این فرم را نیز می توانید از سایت کالانیز دانلود نمائید.

 

          دانلود فرم پرسشنامه سرشماری عمومی نفوس و مسکن 95

 

          دانلود راهنمای تکمیل فرم پرسشنامه سرشماری عمومی نفوس و مسکن 95

 

          در پایان دفتر فنی مهندسی کالانیز با توجه به اهمیت بالای این سرشماری در کشور، شما بازدید کنندگان محترم را به مراجعه به سامانه سرشماری نفوس و مسکن 95 دعوت می نماید.