تجهیزات مورد نیاز گرمایش از کف چیست ؟

نوشته شده توسط:رضا مرادی | ۰ دیدگاه

تجهیزات مورد نیاز گرمایش از کف چیست ؟

 

 

لیست تجهیزات مورد نیاز گرمایش از کف

 

 

 

لوله پنج لایه سایز 16 :

 

          لوله ها در سیستم گرمایش از کف می تواند از نوع PEX یا PERT و یا تلفیقی از هر دوی آنها باشد. میزان تحمل دما در نوع PEX ، 90 درجه سانتیگراد و در نوع PERT ، 70 درجه سانتیگرادبا فشار 10 بار، در مدت زمان طولانی می باشد. با توجه به اینکه حداکثر دما در سیستم گرمایش از کف 40 درجه می باشد؛ تفاوتی برای انتخاب نوع لوله وجود ندارد. همچنین از لوله های PEX به صورت تک لایه نیز برای گرمایش از کف استفاده می شود. در ایران تمامی لوله های استانداردی که تولید می شود امکان استفاده برای سیستم گرمایش از کف را دارا هستند. از جمله این شرکت ها می توان به شرکت های سوپرپایپ، نیوپایپ، ایران رادیاتور، بهتراشان سپاهان (بی تی اس)، سوپرپکس و ... اشاره کرد. با توجه تولید کافی این محصول در کشور و کیفیت مناسب این لوله، لوله های وارداتی چندان در کشور مورد استقبال واقع نشده و اولویت اول و آخر مصرف کنندگان لوله های تولید کشور است. هر چند که شاهد واردات محصولات بی کیفیت آسیایی نیز هستیم و لی خوشبختانه سهم عمده بازار لوله های پنج لایه ایران در اختیار تولید کنندگان وطنی است.

 

 

 

کلکتور :

 

          کلکتور هایی که در سیستم گرمایش از کف مورد استفاده قرار می گیرند؛ باید به همراه دبی سنج (Flow Meter) و شیر تنظیم جریان (Balancing Valve) بر روی هر مدار جهت بالانس و یکنواخت کردن گردش آب باشد. جهت هواگیری کلکتورها نیز یک شیر هواگیری اتوماتیک نصب می گردد. کلکتورهای گرمایش از کف به صورت زوج برای مدار رفت و برگشت بصورت کامل و اسمبل شده به فروش می رسد. دیده شده است که برخی مجریان و مصرف کنندگان در سیستم گرمایش از کف، متاسفانه جهت کاهش هزینه های خود اقدام به نصب کلکتورهای معمولی با شیر های غیر اتوماتیک می نمایند که قطعا در مدت زمان نه چندان طولانی دچار مشکلاتی خواهند شد. بزرگترین مشکلی این نوع لوله کشی غیر استاندارد ایجاد می کند افزایش مصرف انرژیست که باعث نارضایتی مصرف کنندگان می گردد

 

 

 

اکچوئیتور :

 

جهت کنترل و قطع و وصل کردن مدارها در کلکتور از قطعه ای به نام اکچوئیتور استفاده می گردد. این قطعه الکترونیکی فرمان خود را از ترموستات های محیطی در نظر گرفته شده دریافت می نماید تا در صورت نیاز، بخشی از مدار یا کل سیستم را قطع نماید. این قطعه به دو صورت 230 یا 24 ولتی به فروش می رسد که به نوع منبع جریان (برق شهر یا باتری) بستگی دارد. این قطعه زمانی که بخواهیم به طور همزمان سیستم گرمایش از کف و رادیاتور را داشته باشیم نیز کاربرد دارد.

 

 

 

شیر هواگیری اتوماتیک :

 

شیرهای هواگیری اتوماتیک نه تنها برای سیستم گرمایش از کف، بلکه در تمامی سیستم های کلکتوری می تواند مورد استفاده قرار بگیرد. روش کار به گونه ای است که در صورت افزایش حجم هوای داخل کلکتور، بصورت مکانیکی این شیر تا تخلیه کامل هوا در کلکتور باز شده و سپس بسته می شود.

 

 

 

ترموستات محیطی :

 

این ترموستاتها به کمک تعدادی حسگر دمای محیط را اندازه گیری می کنند و نتایج را به کمک سیم و یا امواج Wifi برای شیر برقی یا اکچوئیتور ارسال می کنند. با قطع و وصل شدن شیر های روی کلکتور، دمای محیط تنظیم می گردد. انواع متنوعی از این ترموستات ها در بازار موجود است که به صورت مکانیکی یا اتوماتیک دمای محیط را تنظیم می کنند.

 

 

 

شیر کلکتوری :

 

این شیر در محل ورودی کلکتور نصب می گردد تا در صورت نیاز از ورود آب به داخل کلکتور جلوگیری گردد. در این قسمت هم در صورت نیاز می توان شیر برقی یا شیر ساده دستی نصب کرد.

 

 

 

جعبه کلکتور :

 

کلکتور و تمام تجهیزات متصل به آن باید در محل مناسبی که امکان بازدید از آن وجود داشته باشد؛ محفوظ گردد. این جعبه دارای ابعاد گوناگون بر اساس نیاز تولید می گردد. محل استقرار این جعبه باید دور از دسترس نبوده تا در صورت نیاز بتوان به آن دسترسی پیدا کرد.

 

 

 

عایق گرمایش از کف و بست لوله :

 

جهت انتقال بهتر حرارت و جلوگیری از اتلاف انرژی کف محلی را که تصمیم به گرمایش داریم را با نوعی فوم پوشش می دهیم و لوله به کمک بست های U شکل روی این فوم محکم می گردند. این محصول با توجه به قیمت بسیار پایین نمونه ایرانی نیازی به واردات ندارد.

 

 

 

بست :

 

به کمک بست های خاردار U شکل محل عبور لوله از کف ساختمان در سطح زمین محکم می کنند.

 

 

 

  1. هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است.

    ارسال نظر برای این مطلب غیر فعال شده است!