تفاوت انواع فک های دستگاه پرس در چیست؟

نوشته شده توسط:رضا مرادی | ۱ دیدگاه

تفاوت انواع فک های دستگاه پرس در چیست؟

          یکی از انواع اتصالات به کار رفته در سیستم های لوله کشی پنج لایه، اتصال پرسی شعاعی نام دارد؛ که به صورت خلاصه اتصالات پرسی نامیده می شوند. نصب این گونه اتصالات بر روی لوله های پنج لایه، نیاز به ابزار مخصوصی به نام دستگاه پرس دارد. دستگاه پرس در انواع پرس برقی (گیربکسی و هیدرولیک)، پرس شارژی (گیربکسی و هیدرولیک) و پرس دستی (ساده و هیدرولیک) تولید می شود. یک اتصال پرسی شامل اتصال، هد اتصال، حلقه (بوشن) استیل، اورینگ و حلقه پلیمری می باشد. 

اتصال پرسی شعاعی
اتصال پرسی شعاعی
هد اتصال پرسی شعاعی
هد اتصال پرسی شعاعی
حلقه (بوشن) اتصال پرسی
حلقه (بوشن) اتصال پرسی
حلقه پلیمری اتصال پرسی
حلقه پلیمری اتصال پرسی

 

اما سوال مهم این است که

آیا هر دستگاه پرسی برای هر نوع اتصال قابل استفاده است؟

          برای پاسخ به این سوال در ابتدا لازم است تا شناخت مختصری از انواع دستگاه های پرس داشته باشیم. دستگاه پرس دارای بخش محرکه ای (موتور یا اهرم) می باشد، که بسته به نوع دستگاه می تواند به صورت برقی، دستی و یا هیدرولیکی عمل نماید. یکی دیگر از بخش های بسیار مهم دستگاه پرس، فک های آن می باشد، که روی حلقه (بوشن) استیل اتصال قرار گرفته و نیروی تولید شده توسط بخش محرکه را به این حلقه (بوشن) استیل وارد می نماید و نهایتا عمل پرس شدن حلقه اتصال به روی لوله را انجام می دهد. تنظیم فک برای قرار گرفتن روی حلقه استیل، توسط حلقه پلیمری در نظر گرفته شده روی اتصال، صورت می گیرد تا عمل پرس به درستی صورت پذیرد. دیگر وظیفه حلقه پلیمری نگه داشتن حلقه استیل روی اتصال پرسی بوده و در بعضی از اتصالات، پس از پرس کردن، این حلقه شکسته می شود.

دستگاه پرس دستی ساده
دستگاه پرس دستی هیدرولیک
دستگاه پرس دستی هیدرولیک
دستگاه پرس هیدرولیک برقی
دستگاه پرس گیربکسی برقی
دستگاه پرس گیربکسی برقی
دستگاه پرس هیدرولیک برقی
دستگاه پرس هیدرولیک شارژی
دستگاه پرس هیدرولیک شارژی

به طور کلی فک های دستگاه پرس به دو نوع تقسیم می شوند:

 1-فک های تک سایز: این نوع فک ها فقط برای پرس کردن اتصال سایز مشخص بکار می رود. به طور مثال فک سایز 16 تنها برای پرس نمودن اتصال سایز 16 به کار می رود. در این نوع فک ها قسمتی که به اتصال تماس دارد و به آن عاج فک گفته می شود؛ با بدنه فک پیوسته است.

انواع فک تک سایز دستگاه پرس
انواع فک تک سایز دستگاه پرس

          2-فک هایی با لقمه های قابل تغییر: این فک ها دارای آج جدا شونده بوده و آج فک روی قطعه ای به نام لقمه قرار دارد. این لقمه قابل تعویض بوده و می توان بر روی یک فک، از لقمه هایی با سایز های مختلف استفاده کرد. این نوع فک ها بیشتر در پرس های دستی یا هیدرولیک با لقمه های 16، 20، 25 و 32 استفاده می شوند. البته از این نوع فک در دستگاه های برقی و شارژی، خصوصا برای سایز های بالا نیز استفاده می گردد.

فک با لقمه های قابل تعویض
فک با لقمه های قابل تعویض
لقمه برای فک دستگاه پرس
لقمه برای فک دستگاه پرس

 

و اما پاسخ سوال مطرح شده

          طراحان اتصالات پرسی در هر شرکت معظم، برای پرس کردن اتصال خود، بنا به پروفایل هر اتصال پرسی، آج های خاصی را پیشنهاد می دهند. به عنوان مثال شرکت Uponor آلمان و Metal Grupsa اسپانیا از فک هایی با تیپ پروفایل U، شرکت Kariba ایتالیا فک های تیپ TH، H و U، شرکت Emmeti ایتالیا برای سیستم های GerPex خود تیپ TH برای اتصالات تا سایز 63، تیپ B مناسب برای اتصالات تا سایز 32، تیپ های U، H و F را مناسب برای سایز های 16 و 20 می دانند.

فک دستگاه پرس با پروفایل B
فک دستگاه پرس با پروفایل B
فک پروفایل TH
 فک دستگاه پرس با پروفایل TH
فک دستگاه پرس با پروفایل U
فک دستگاه پرس با پروفایل U
فک دستگاه پرس با پروفابل H
فک دستگاه پرس با پروفابل H
فک دستگاه پرس با پروفایل F
فک دستگاه پرس با پروفایل F

 

در ایران با توجه به اینکه اکثر تولیدگنندگان، اتصالات خود را با الگو برداری از اتصالات شرکت Uponor آلمان تولید می نمایند؛ استفاده از فک های تیپ U مناسب تر است. اتصالات پرسی تولید شده توسط شرکت های سوپرپایپ، نیوپایپ، بی تی اس (بهتراشان سپاهان)، ایران رادیاتور، آویژه پایپ و ... از این دسته می باشند.

تشخیص پروفایل فک دستگاه پرس
تشخیص نوع پروفایل فک دستگاه پرس
تشخیص پروفایل نوع فک دستگاه پرس
تشخیص نوع پروفایل فک دستگاه پرس

 

لازم است مجریان گرامی در هنگام خرید اتصالات پرسی، نوع آج فک های لازم برای پرس کردن اتصال را از توزیع کننده سوال نمایند؛ زیرا که ممکن است اتصالاتی با تیپ متفاوتی از فک های رایج در بازار ایران، توسط یکی از بازرگانانی که آگاهی کافی در این مورد را نداشته است؛ وارد بازار ایران شده باشد.

دستگاه پرس دستی ساده دستگاه پرس دستی هیدرولیکی دستگاه پرس برقی گیربکسی دستگاه پرس برقی هیدرولیکی دستگاه پرس شارژی دستگاه پرس رمس

 

"لطفاً جهت دریافت لیست قیمت و اطلاع از شرایط فروش با ما تماس بگیرید."1 نظر

 1. نظرات کاربران:

     جعفررشیدی در ۱۳۹۶/۰۵/۲۳ - ۱۵:۵۶:۱۲
  با عرض سلام و خسته نباشید لطفا لیست قیمت دستگاه های پرس لوله پنج را برام اییمیل کنید با تشکر
  پاسخ مدیر (calaniz):  سلام
  لطفا شماره تماس یا ایمیل خود را اعلام بفرمایید


  ارسال نظر برای این مطلب غیر فعال شده است!