استاپر بالنی با قابلیت تغییر اندازه، محصول جدید کالانیز

نوشته شده توسط:رضا مرادی | ۰ دیدگاه

استاپر بالنی با قابلیت تغییر اندازه، محصول جدید کالانیز

 استاپر بالنی با قابلیت تغییر اندازه بر اساس تجربیات تعداد زیادی از مجریان تاسیساتی در زمینه لوله کشی فاضلابی طراحی و ساخته شده و پس از گذراندن مراحل تست روانه بازار گردیده است. امید است استفاده از این ابزار بتواند به اجرای هر چه بهتر و ایمن تر مجریان لوله کشی سیستم های فاضلابی یاری رساند. این نوع استاپر در حال حاضر توسط دفتر فنی مهندسی کالانیز ارائه می گردد.

"لطفاً جهت دریافت لیست قیمت و اطلاع از شرایط فروش با ما تماس بگیرید." 

"لطفا قبل از تهیه محصول، به نحوه استفاده از دستگاه، که در بخش پایانی این متن قرار گرفته است؛ توجه نمایید"

 

توضیحات فنی

          در اجرای انواع سیستم های تاسیساتی، حصول اطمینان از اجرای درست و عملکرد صحیح مصالح و لوازم به کار رفته در ساختمان، امری اجتناب ناپذیر است. لزوم تست اقلام مربوط به سیستم تاسیساتی پیش از شروع کار، در حین اجرا و در پایان اجرای پروژه تاسیساتی، می تواند اطمینان خاطر را برای مجری و مصرف کننده ایجاد کند. سیستم لوله کشی فاضلابی نیز از این قاعده مستثنا نبوده و این سیستم هم در هر سه بازه زمانی نام برده، نیاز به تست و بازدید دارد.

          برای تست نشتی در لوله های فاضلابی، از ابزاری به نام استاپر استفاده می شود. نحوه عملکرد این ابزار به گونه ای است که بالن لاستیکی این دستگاه که به شکل رینگ می باشد؛ به کمک پایه فلزی وارد اتصال سه راهی بازدید شده و این بالن لاستیکی به صورت ارتجاعی بوده و فضای داخل لوله را کاملا پر می کند و در نتیجه اجازه عبور آب را نمی دهد. در این زمان آب در داخل لوله محصور شده و در صورتی که در قسمتی از سیستم نشتی وجود داشته باشد، آب به سرعت از این بخش خارج گردیده و مجری از محل دقیق نشتی مطلع می گردد.

          استاپرهای موجود در بازار ایران، انواع گوناگونی دارند که پر مصرف ترین آن ها، استاپر دستی نام دارد. این استاپر دارای بالن لاستیکی به شکل رینگ، یک پایه نگهدارنده و یک پیچ، جهت تنظیم قطر بالن می باشد. قطر بالن در این نوع استاپر تنها به اندازه ای قابل تغییر است که امکان ورود و خروج استاپر به داخل لوله را آسان کند.

استاپر بالن لاستیکی تست لوله فاضلابی کالانیز گیج فشار calaniz پلی اتیلن پوش فیت پلیکا

          نوع دوم استاپرهای پر مصرف در بازار ایران، استاپر بادی تک سایز می باشد. استاپر بادی کاملا مشابه استاپر دستی بوده و تنها تفاوت آن اضافه شدن گِیج فشار و تلمبه برای افزایش حجم بالن استاپر می باشد. نحوه عملکرد این استاپر نیز به گونه ای است که به کمک تلمبه می توان حجم بالن را افزایش داد و مسیر عبور آب را بست. این میزان افزایش حجم بالن نیز مانند استاپر دستی تنها تا میزانی خواهد بود که امکان ورود و خروج استاپر به داخل لوله آسان باشد.

          تمامی استاپر های موجود در بازار ایران به گونه ای طراحی شده اند که برای هر سایز از لوله، لازم است تا از استاپر متناسب با همان سایز استفاده گردد. به این معنی که نمی توان از استاپر سایز 110 برای لوله با سایز 125 یا 75 استفاده نمود. با توجه به تنوع سایز لوله ها، نیاز است تا مجریان تمامی سایز های استاپر را تهیه کرده و در هنگام کار همراه داشته باشند؛ قابل ذکر است این مورد می تواند مشکلاتی در خصوص اجرا و حمل و نقل برای مجریان به وجود بیاورد؛ ضمن آنکه تهیه استاپر برای تمامی سایز های لوله مقرون به صرفه نخواهد بود.

          با توجه به توضیحاتی که ارائه شد؛ نیاز به یک ابزار مناسب و استاندارد که علاوه بر صرفه اقتصادی، ایرادات دیگر انواع استاپر را نداشته باشد، در بازار ایران احساس می گردد. دفتر فنی مهندسی کالانیز برای رفع مشکلات اشاره شده و سادگی کار مجریان، استاپر های بادی با قابلیت تغییر اندازه را پیشنهاد می نماید.

استاپر بالن لاستیکی تست لوله فاضلابی کالانیز گیج فشار calaniz پلی اتیلن پوش فیت پلیکا

          استاپرهای بادی جدید شامل یک بالن استوانه ای شکل از جنس لاستیک مقاوم، گِیج فشار، تلمبه، لوله استیل ضد زنگ انتقال هوا، پایه نگه دارنده و شیر قطع و وصل می باشد.

استاپر بالن لاستیکی تست لوله فاضلابی کالانیز گیج فشار calaniz پلی اتیلن پوش فیت پلیکا

استاپر بالن لاستیکی تست لوله فاضلابی کالانیز گیج فشار calaniz پلی اتیلن پوش فیت پلیکا

          نحوه عملکرد این استاپر به این گونه است که ابتدا بالن بادی را داخل لوله ای که سایز آن بین 75 تا 160 می باشد؛ به حالتی قرار می دهیم که این بالن به صورت عمودی داخل لوله قرار گرفته تا در صورت باد شدن استاپر، فضای داخل لوله بسته شود. سپس به کمک پایه نگه دارنده که روی لوله استیل ضد زنگ قرار گرفته، استاپر را روی دریچه بازدید محکم می کنیم. شیلنگ تلمبه را به شیر قطع و وصل تعبیه شده روی لوله استیل، متصل می نماییم و به کمک تلمبه، اقدام به باد کردن بالن می نماییم. میزان باد داخل بالن باید به اندازه ای باشد که گِیج فشار تلمبه، مقدار 5/1 بار را نشان دهد. زمانی که فشار بالن به 5/1 بار رسید؛ تلمبه زدن را متوقف کرده، شیر قطع و وصل را محکم می بندیم و تلمبه را از شیر جدا می نماییم. سپس آب را وارد سیستم می کنیم و تمامی مراحل تست را انجام می دهیم. پس از پایان مراحل تست لوله های فاضلابی، شیر قطع و وصل را به آرامی باز کرده تا به واسطه کاهش اندازه بالن لاستیکی، آب داخل لوله ها از کنار بالن عبور نماید. باز کردن شیر قطع و وصل باید به آرامی صورت پذیرد تا هنگام تخلیه آب، به شخص مجری و ابزار آسیب وارد نشود.

استاپر بالن لاستیکی تست لوله فاضلابی کالانیز گیج فشار calaniz پلی اتیلن پوش فیت پلیکا

          استاپر بادی با قابلیت تنظیم اندازه، دارای دو مجموعه می باشد.

          که هر دو مجموعه نیز به صورت جدا گانه فروخته می شود.

          1- مجموعه 1: بالن لاستیکی، لوله استیل ضد زنگ، پایه نگه دارنده

          2- مجموعه 2: گیج فشار و شیلنگ رابط

          3- مجموعه 3: تلمبه
 

نکات مهم در ارتباط با استفاده از استاپر های بادی با قابلیت تغییر اندازه

          نکته 1: پایه نگه دارنده استاپر علاوه بر کمک به استقرار هر چه بهتر استاپر در لوله، از جدا شدن بالن لاستیکی از لوله استیل و به حرکت در آمدن آن در داخل لوله جلوگیری می کند؛ به همین جهت در هنگام قرار دادن استاپر لازم است محل مناسب و مستحکمی برای این پایه انتخاب گردد.

          نکته 2: در برخی از ساختمان ها، جهت افزایش سرعت کار، مجریان به صورت همزمان چندین بخش را مورد تست قرار می دهند. یکی از ویژگی های این نوع استاپر این است که می توان پس از باد کردن بالن لاستیکی، مجموعه تلمبه را از بالن جدا نموده و جهت استفاده در سایر نقاط، با بالنی دیگر، به کار برد.

          نکته 3: از این نوع استاپر، با توجه به امکان تغییر اندازه بالن می توان برای لوله های فاضلابی از سایز 75 تا سایز 160 استفاده نمود.

          نکته 4: مهمترین ویژگی این نوع استاپر، امکان استفاده از آن برای لوله های فاضلابی غیر استاندارد و لوله هایی است که به علت حمل و نقل، اجرا و انبارش نامناسب، آسیب دیده و یا دو پهن شده اند؛ می باشد.

          نکته 5: در سیستم لوله کشی فاضلابی پلی اتیلن، هنگام جوش اتصالات، به دلیل تغییر فرم قطر داخلی لوله در قسمت جوش و ایجاد لبه، امکان استفاده از استاپر های ثابت وجود ندارد، اما با توجه به قابلیت تغییر سایز در بالن استاپر های جدید، این مشکل به کلی برطرف شده است.

          نکته 6: فشار باد استاپر در هنگام قرار گرفتن در داخل لوله، تنها تا فشار 1/5 بار و در خارج از لوله، تنها تا فشار 0/6 بار مجاز می باشد. 

"لطفاً جهت دریافت لیست قیمت و اطلاع از شرایط فروش با ما تماس بگیرید."  1. هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است.

    ارسال نظر برای این مطلب غیر فعال شده است!