تجهیزات اجرای سیستم گرمایش از کف

نوشته شده توسط:رضا مرادی | ۱ دیدگاه

تجهیزات اجرای سیستم گرمایش از کف

لازمۀ اجرای یک سیستم گرمایش از کفِ با کیفیت، استفاده از تجهیزات استاندارد است. تجهیزاتی نظیر لوله، اتصالات، کلکتور و شیر کلکتوری، ترموستات، دبی سنج، عایق حرارتی و ... باید دارای استاندارد و کیفیت بالا باشند تا ضمن کاهش قیمت تمام شدۀ اجرا، میزان رضایتمندی از یک سیستم گرمایش از کف را تضمین نماید.

.

.

دفتر فنی مهندسی کالانیز همواره در تلاش است تا محصولاتی با کیفیت در اختیار مجریان تاسیسات و سازندگان قرار دهد و در همین راستا سبد محصولات استاندارد و با کیفیتی در زمینۀ سیستم گرمایش از کف ارائه دهد. تمامی محصولات، تجهیزات و لوازم جانبیِ مورد استفاده در سیستم گرمایش از کف همراه با تصاویر در ادامۀ مطلب قابل مشاهده می باشد.

"لطفا جهت دریافت لیست قیمت و اطلاع از شرایط فروش این محصولات با ما تماس بگیرید..."

اتصالات، شیرآلات و لوله های پنج لایه

شرکت های زیادی در ایران تولید کنندۀ اتصالات، شیرآلات و لوله های پنج لایه می باشند اما تعداد محدودی از آنها محصولات با کیفیت و دارای نشان استاندارد و گواهی نامۀ مرکز تحقیقات مسکن، راه و شهرسازی می باشند. در میان این تولید کنندگان کالانیز نمایندگی تعدادی از این شرکت ها را داراست. گروه صنایع بی تی اس (بهتراشان سپاهان)، گروه صنعتی ایزی پایپ و شرکت نفیس گستر نقش جهان (نونام پایپ) به عنوان تولید کنندۀ شیرآلات، اتصالات و لوله های پنج لایه؛ گروه صنعتی آذران و شرکت تولیدی آویژه به عنوان تولید کنندۀ شیرآلات و اتصالات و شرکت آدلان پیشرو آرین (سوپرپنتاپایپ) به عنوان تولید کنندۀ لوله های پنج لایه از شرکت هایی هستند که دفتر فنی مهندسی کالانیز نمایندگی رسمی این تولید کنندگان را دارد.

.

..

برند های پنج لایه استاندارد ایران


 

لیست قیمت بهتراشان سپاهان
آذران
ایزی پایپ
نونام پایپ
آویژه
سوپرپنتاپایپ

.

.

کلکتور، شیر برقی و دیگر ملزومات اجرای سیستم هوشمند

یک سیستم گرمایش از کف تنها زمانی می تواند عملکرد مناسب و با صرفه ای از نظر اقتصادی داشته باشد که به صورت هوشمند امکان کنترل داشته باشد. هیچ یک از شرکت های ایرانی تولید این محصولات را آغاز نکرده اند و ناچاراً باید برای تهیه این محصولات به دنبال یکی از تولید کنندگان خارجی بود. در میان شرکت هایی که محصولات خود را در بازار ایران به فروش می رسانند؛ شرکت های یوپونور (uponor) آلمان، اوون تروپ (oventrop) آلمان، امیتی (Emmeti) ایتالیا، دانفوس (Danfoss) دانمارک، تیمه (tiemme) ایتالیا، کاپریکورن (Capricorn) لهستان و دیگر شرکت های تولید کنندۀ ترکیه ای و چینی از جمله شرکت های فعال در ایران می باشند.

در میان شرکت های فوق شرکت های آلمانی با توجه به تکنولوژی پیشرفته تر و سابقه فعالیت طولانی تر در زمرۀ با کیفیت ترین تولید کنندگان قرار دارند.

نمایندگی انحصاری محصولات شرکت اوون تروپ (oventrop) در ایران دفتر فنی مهندسی کالانیز می باشد.

محصولاتی که بهتر است به صورت هوشمند در یک سیستم گرمایش از کف مورد استفاده قرار بگیرد شامل کلکتور به همراه شیر برگشت و شیر هواگیری، دبی سنج جهت تنظیم دبی آب مدار بستۀ گرمایشی و شیر های برقی که کنترل آنها با ترموستات های اتاقی صورت می پذیرد. البته لازم به ذکر است که امکان صرف نظر از شیر برقی، ترموستات و دبی سنج وجود دارد؛ اما همانطور که اشاره شد؛ اگر تجهیزات هوشمند از سیستم حذف گردند و یا از برند های بی کیفیت استفاده شود؛ میزان عملکرد و رضایتمندی به مقدار چشم گیری کاهش پیدا خواهد کرد.

.

.

شرکت های تولید کنندۀ اتصالات و وله های گرمایش از کف پنج لایه جهان

.

.

تجهیزات اجرا - عایق حرارتی

جهت جلوگیری از هدر رفت انرژی در سیستم گرمایش از کف و انتقال بهتر دما به سطح، لازم است تا از عایق های حرارتی استفاده نمود. فوم های یونولیتی و فوم های پلی استایرن از جمله فوم هایی هستند که جهت عایق سیستم گرمایش از کف مورد استفاده قرار می گیرند.

 عایق های یونولیتی با توجه به تفاوت ضریب انتقال حرارات نسبت عایق پلی استایرن از کیفیت مناسب تری برخوردار هستند. یونولیت باید دارای قطر 2 سانتیمتر و دارای چگالی 25 باشد تا استحکام لازم و دوام کافی داشته باشد. یونولیت ها معمولا به صورت ورقه های تختِ 1×2 متری تولید می شوند.

.

.

عایق یونولیت گرمایش از کف
عایق یونولیت گرمایش از کف

.

.

البته نوعی از این عایق وجود دارد که دارای نقاطی برجسته به اندازۀ یک سانتیمتر هستند که در بازار به نام فوم های شانه تخم مرغی معروف اند و ظاری شبیه به شانۀ تخم مرغ دارند. این برجستگی ها به لوله کش کمک می کند تا مسیر های لوله کشی گرمایش از کف را بدون دردسر و به راحتی بر روی عایق اجرا نموده و سرعت کار خود را بسیار افزایش دهد.

.

.

عایق یونولیت شانه تخم مرغی گرمایش از کف
عایق یونولیت شانه تخم مرغی گرمایش از کف

.

.

فوم های پلی استایرن یا فوم سفید که دارای ضخامت های مختلفی می باشد نیز در اجرای گرمایش از کف مورد استفاده قرار می گیرند؛ هر چند به دلیل نرمی زیاد این فوم ها، اجرای سیستم لوله کشی بر روی آن کمی دشوار است. همچنین استحکام و دوام این نوع فوم نسبت به فوم های یونولیت بسیار کمتر است. البته باید در نظر داشت که قیمت این فوم بسیار پایین تر از عایق یونولیتی است. همانطور که اشاره شد میزان ضخامت مناسب برای عایق گرمایش از کف 2 سانتیمتر می باشد و فوم های پلی استایرن از ضخامت های 0.5 سانتیمتر تا 4 سانتیمتر تولید می گردد..

.

عایف پلی استایرن فوم سفید گرمایش از کف
عایق پلی استایرن فوم سفید گرمایش از کف

.

.

عایق کناری

با توجه به میزان انبساط و انقباض در بتن استفاده شده در زیر عایق و روی لوله های گرمایش از کف، مقدار کمی فضای خالی تحت عنوان درز انبساط توسط مجریان پیش بینی می شود. این فضا توسط عایق های کناری پوشش داده می شود. این عایق ها از جنس پلی استایرن است.

.

.

عایق کناری

.

.

در صورت استفاده از فوم های عایق ورقه ای تخت بهتر است از عایق های نایلونی با روکش متالایز یا آلومینیوم استفاده نمود تا ضمن جلوگیری بیشتر از هدر رفت انرژی، امکان تابش بیشتر گرمای حاصل از لوله های آب گرم نیز افزایش یابد.

نایلون حباب دار با روکش متالایز

حباب موجود در این نوع روکش به عنوان عایق هوا از حرکت انرژی گرمایی به سمت کف ساختمان (سقف واحد زیرین) جلوگیری به عمل آورده و با توجه به اینکه انتقال حرارت در سیستم گرمایش از کف به صورت تابشی است؛ روکش متالایز روی این نایلون حباب دار عمل انعکاس و تابش گرمای حاصل از لوله های را به سمت بالا (سطح واحد) افزایش می دهد.

.

.

نایلون متالایز

.

.

اتصال لوله های مسیر لوله کشی گرمایش از کف به عایق ها، راه های گوناگونی دارد که به فراخور شرایط و جهیزات مورد استفاده و محل اجرا می تواند متفاوت باشد. البته همواره فاکتور قیمت نیز در انتخاب نوع بست ها مورد توجه قرار می گیرد.

بست ریلی

بست ریلی یکی مناسب ترین و مطمئن ترین نوع اتصال جهت محکم کردن مسیر های لوله کشی گرمایش از کف به عایق می باشد. این بست ها به صورت ریل های 30 سانتیمتری، 40 سانتیمتری و 2 متری تولید می شوند. این نوع بست ها به کمک پیچ یا چسب دو طرفه روی عایق محکم می شوند. البته نوعی از این بست ها نیز وجود دارد که در زیر ریل، زائده های به شکل بست خاردار تعبیه شده است در داخل عایق فرو رفته و ریل را عایق محکم کند.

.

.

بست ریلی گرمایش از کف بست خاردار
بست ریلی گرمایش از کف بست خاردار
بست ریلی گرمایش از کف بست خاردار
بست خاردار گرمایش از کف ریلی
بست ریلی گرمایش از کف بست خاردار ریلی

.

.

بست خاردار

با وجود استفاده از بست ریلی برای نقاطی که لوله های حدفاصل بست ریلی قرار می گیرند؛ از بست های کوچک پلاستیکی که به شکل حرف U انگلیسی می باشند نیز استفاده می گردد. این بست ها مطابق با شکل زیر، دارای زائده هایی نیز هستند که به محکم ماندن لوله بر روی سطح عایق بسیار کمک می کنند.

.

.

بست خاردار

.

.

مش فلزی

جهت سهولت و تسریع لوله کشی می توان از مش های فلزی با با ضخامتِ مفتول 2 میلیمتر و چشمۀ 10 سانتیمتری استفاده کرد تا به کمک بست های کمربندی به مستحکم شدن لوله به عایق کمک نمود.

.

.

مش گرمایش از کف

.

.

مایع روان کنندۀ بتن (افزودنی بتن) و ضد یخ

بتن استفاده شده بر روی لوله های آب گرم سیستم گرمایش از کف باید به میزانی رقیق باشد تا از یخ زدگی و ترک خوردگی سطح بتن جلوگیری به عمل آورد. بدین منظور مایع روان کنندۀ بتن و ضد یخدر زمان بتن ریزی در کف و روی سطح لوله ها، به بتن افزوده می شود. روان کننده ها اجازه نمی دهند تا حباب در بتن تشکل شده و ایجاد تخلخل کرده و مانند عایق از انتقال دما جلوگیر نمایند.

.

.


افزودنی بتن

.

.

چسب فوری فوم

برای چسباندن نایلون حباب دار متالایز بر روی عایق کف و چسباندن عایق بر روی بتن کف، لازم است از چسب فوری استفاده گردد. کیفیت این چسب باید به گونه ای باشد که موجب خوردگی عایق نشده و اجازۀ حرکت نایلون بر روی عایق را نداده و جهت جلوگیری از اتلاف وقت نیز به سرعت خشک شود.

.

.

چسب فوری بل


.

.

لوله های خرطومی

برای حفظ نظم و استحکامِ لوله های خارج شده از جعبۀ کلکتور که با توجه به بالا بودن تعداد انشعابات کلکتور ها در یک سیستم گرمایش از کف معمولاً از لوله های خرطومی برای حالتِ خم لوله در زیر کلکتور و جدا سازی لوله ها از یکدیگر استفاده می گردد.

.

.

لوله خرطومی


1 نظر

  1. نظرات کاربران:

       حسین در ۱۳۹۷/۰۷/۲۱ - ۱۲:۰۷:۰۹
    خسته نباشید ، بسیار توضیحات مفید و مکفی ای بود

    نوشتن دیدگاه