پمپ و پمپاژ – جلسه دوم

نوشته شده توسط:رضا مرادی | ۱ دیدگاه

پمپ و پمپاژ – جلسه دوم

به منظور دستیابی به هدف اصلی سایت دفتر فنی مهندسی کالانیز، در نظر داریم در بحث پمپ های آبرسانی اطلاعاتی را در اختیار مهندسین، طراحان و علاقه مندان به این بخش از سیستم های تاسیساتی، قرار دهیم...

.

.

  مطالبی که از این پس در ارتباط با این موضوع به صورت بخش های مختلف قرار خواهد گرفت؛ با اقتباس از کتاب پمپ و پمپاژ (جلد نخست) تألیف جناب آقای دکتر سید احمد نوربخش که با همکاری سرکار خانم مهندس حمیده باستانی پاریزی و جناب آقای مهندس فرهنگ پیامیار از شرکت صنایع پمپ سازی ایران و توسط انتشارات دانشگاه تهران به چاپ رسیده است و همچنین کتاب محاسبات تاسیسات ساختمان (چاپ دهم) ترجمه و تالیف جناب آقای مهندس سید مجتبی طباطبائی ارائه می گردد.

پمپ های رفت آمدی

          از قدیمی ترین انواع پمپ ها که هنوز هم در صنعت مورد اسفاده قرار می گیرد؛ پمپ رفت و آمدی است. در این پمپ ها حرکت چرخشی میل لنگ تبدیل به حرکت رفت و آمدی پیستونی در یک سیلندر می شود. با عقب رفتن پیستون در سیلندر ایجاد مکش شده و در نتیجه مایع از طریق یک شیر ورودی، داخل سیلندر می گردد.

.

پمپ و پمپاژ


.

با حرکت پیستون به سمت جلو دریچه ورودی بسته و مایع از طریق شیر خروجی به خارج هدایت می گردد. شیر های ورودی و خروجی یکطرفه بوده و طوری ساخته شده اند که در مراحل رفت و آمد پیستون، از ورود مایع داخل سیلندر به قسمت فشار کم و بالعکس ممانعت شود.

اگر بجای پیستون، پلانجری در سیلندر رفت و آمد کند به آن پمپ پلانجری می گویند. چنانچه پلانجر دیافراگمی را حرکت دهد پمپ از نوعدیافراگمی است. سرانجام در صورت استفاده از هر دو پیستون پمپ را دو طرفه می گویند. در پمپ های یکطرفه فقط از یک طرف پیستون استفاده می شود.

.

پمپ و پمپاژ
پمپ و پمپاژ
پمپ و پمپاژ

.

          تفاوت میان پیستون و پلانجر این است که اولا طول سر پیستون کوتاه تر از مسافتی است که می نماید در حالی که طول پلانجر بیشتر از طول مسافت طی شده توسط آن است. ثانیاً در پیستون، حلقۀ پیستون یا درزبند که جهت آب بندی پیستون و سیلندر به کار می رود روی بدنۀ پیستون قرار گرفته و با آن حرکت می کند. در صورتی که در پلانجر درزبند بکار فته روی سیلندر قرار دارد و ثابت است.

.

مشخصات اصلی پمپ های رفت و آمدی

 • سرعت کم
 • ظرفیت کم تا متوسط (حداکثر تا حدود 200 متر کعب در ساعت)
 • فشار خروجی بسیار بالا
 • جریان غیر یکنواخت
 • راندمان بالا در صورت سرویس دوره ای منظم
 • قیمت بالا نسبت به پمپ های گریز از مرکز

.

پمپ های گردشی

          اساس کار پمپ های گردشی شباهت زیادی به کار پمپ های رفت و آمدی دارد. این پمپ ها از دو قسمت متمایز تشکیل شده اند، یکی جدارۀ ثابت و دیگری قسمت دوار که شامل یک محور گردان با چرخ دنده یا پره یا پیچ و یا بادامک و ... می باشد. بر خلاف پمپ های گریز از مرکز که مایع را با سرعت به قسمت خروجی پمپ هدایت می کنند؛ در پمپ های گردشی مقداری از مایع بین دنده های چرخ دنده پمپ به اصطلاح به تله می افتد و در اثر چرخیدن چرخ دنده ها و یا بادامک ها و یا پیچ ها این مایع به قسمت خروجی تلمبه رانده می شود.

.

          در این پمپ ها نیز مانند پمپ های رفت و آمدی چنانچه شیری در مسیر لوله های خروجی بسته باشد؛ فشار بالا رفته یا خود پمپ از بین می رود و یا اینکه لوله می شکند. (چنانچه شیر اطمینانی در مسیر خروجی تعبیه نشده باشد و یا اگر شده باشد؛ عمل نکند) فاصلۀ بین اجزا گردنده و جدارۀ ثابت بسیار کم است و ساختمان آنها غالباً طوری است که اجزای گردنده در دو جهت می توانند دوران نمایند و در نتیجه قسمت ورودی و خروجی پمپ بسته به نوع کار ممکن است عوض شوند.

.

انواع پمپ های گردشی

 • پمپ های گردشی با چرخ دندۀ خارجی
 • پمپ های گردشی با چرخ دندۀ داخلی
 • پمپ های گردشی با چرخ دندۀ پیچی شکل

.

پمپ و پمپاژ


پمپ و پمپاژ


پمپ و پمپاژ


پمپ و پمپاژ

.

          این پمپ ها بیشتر برای روغن کاری به کار می روند. نوع پیچی شکل آنها مخصوصاً برای روغن کاری یاتاقان های کمپرسورهای گریز از مرکز بسیار مناسب هستند.

1 نظر

 1. نظرات کاربران:

     امیر حاج رضایی در ۱۳۹۷/۰۷/۲۴ - ۱۴:۱۹:۰۶
  سلام- ممنون از اطلاعات مفیدتون
  پاسخ مدیر (calaniz):  ممنون

  نوشتن دیدگاه