تصورات نادرست پیرامون سیستم گرمایش از کف – بخش دوم

نوشته شده توسط:رضا مرادی | ۰ دیدگاه

تصورات نادرست پیرامون سیستم گرمایش از کف – بخش دوم

نحوه انتقال حرارت در سیستم گرمایش از کف چگونه است؟

.

.

          سیستم گرمایش از کف با گرم نمودن سطح، از طریق روش تشعشعی، محیط را با دمای عادی بدن انسان هم دما می کند؛ به طوری که بدن انسان با تماس مستقیم با کف، احساس سرما و یا گرما نکند. این نکته به این معنی است که سیستم گرمایش از کف نیازی به جریان هوای داخل اتاق ندارد و روش انتقال حرارت در این سیستم گرمایشی همرفت نیست. این نکته مهم ترین نکته در ارتباط با سیستم گرمایش از کف بوده و توجه و دقت به همین نکتۀ ساده می تواند پاسخگوی تمامی سوالات و اتهامات بعضاً بی اساسی باشد که به این سیستم گرمایش وارد می شود.

.

گرمایش از کف کالانیز

.

          در توضیح تفاوت سیستم انتقال حرارت تشعشعی و همرفت لازم است بیان گردد که در سیستم همرفت (سیستمی که رادیاتور های شوفاژ از آن بهره می برند) همانطور که در بخش اول (مطالعۀ بخش اول از اینجــــــا) عنوان گردید؛ هوای داخل اتاق با عبور از میان پره ها یا کانوکتور گرم شده و بدن انسان بواسطۀ قرار گرفتن در اتاقی با هوای گرم، احساس گرما می کند. در سیستم تشعشعی اجسام موجود در سطوح کم کم شروع به گرم شدن کرده و بدن انسان به واسطۀ لمس اجسام موجود در اتاق (مانند راه رفتن روی سطح) احساس گرما می کند و هوای اتاق دمای به مراتب پایین تری نسبت به سیستم همرفت دارد.

.

گرمایش از کف کالانیز

.

          جهت روشن شدن بحث تفاوت این دو سیستم انتقال حرارت لازم است بدانید که همواره استشمام هوای خنک با اکسیژن بالا برای انسان بسیار لذت بخش و مطبوع تر است. قطعاً مصرف کنندگان سیستم های رادیاتوری تجربۀ لذت بخشِ قدم زدن و نشستن بر روی مسیر لوله های آب گرم شوفاژ که عموماً به دلیل اجرای صحیح و با سلیقۀ برخی مجریان از وسط اتاق عبور داده شده است؛ را داشته اند. در کنار آن حتی می توان به لذت بخش بود تکیه دادن به رادیاتور ها نیز اشاره کرد. حال تصور نمائید که تمامی سطوح اتاق ها بدین شکل لوله کشی شده و هوای سنگین و گرم اتاق در سیستم گرمایشی رادیاتوری به هوای سبک، تازه و خنک تبدیل شود.

.  

گرمایش از کف کالانیز

.

          از طرفی باید در نظر داشت که هوای گرم از هوای سرد سبک تر بوده و همواره هوای گرم به سمت بالا در حرکت است و همانطور که قبلاً اشاره شد؛ همواره دمای نزدیک ترین نقطه به سقف بسیار گرم تر از سطوح است. در سیستم گرمایش از کف به دلیل آنکه انتقال حرارت به صورت تشعشعی است دیگر هوای اتاق به میزان روش همرفتی گرم نمی شود و قطعاً حرکت هوای گرم به سمت سقف بسیار کمتر از رخ می دهد.

.

گرمایش از کف کالانیز

.

          با استفاده از توضیحات بالا به تصورات غلطی که موجب گردیده است سیستم گرمایش از کف کمتر مورد توجه قرار گیرد پاسخ می دهیم. اصلی ترین مواردی که در ارتباط با گرمایش از کف عنوان می گردد به شرح زیر است:

.

در سیستم گرمایش از کف، دمای اتاق بسیار بالا رفته و امکان کاهش دما در مدت زمان کوتاه وجود ندارد.

امکان کنترل دما در سیستم گرمایش از کف وجود ندارد و دما در این سیستم بالاست.

گرمایش از کف باعث بیماری آسم می گردد.

اجرای سیستم گرمایش از کف بسیار گران قیمت و هزینه بر است.

.

جهت جلوگیری از طولانی شدن این بحث، پاسخ به سوالات فوق را در مطلب بعدی ارائه خواهیم کرد.

  1. هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است، اولین نفر باشید...

    نوشتن دیدگاه