مقایسه انواع لوله ها

نوشته شده توسط:رضا مرادی | ۰ دیدگاه

مقایسه انواع لوله ها

          در سیستم های آبرسانی انتخاب نوع لوله بسیار حائز اهمیت می باشد. برای انتخاب صحیح نوع لوله لازم است تا اطلاعات کافی در ارتباط با ویژگی های این لوله ها در دسترس باشد. مجریان گرامی می توانند برای پیدا کردن پاسخ این سوال که کدام لوله برای چه کاری مناسب است؟ به جدول مقایسه انواع لوله ها مراجعه نمایند.

مقایسه لوله پنج لایه و تک لایه پکس حثط حثقف حثط-شم-حثط حثط-شم-حثقف- حثقف-شم-حثقف

          بر اساس جدول فوق، در سیستم هایی نظیر پکیج های شوفاژ دیواری و موتور خانه ها، که با رادیاتور های آلومینیومی، فولادی و یا حتی فن کوئل کار میکنند؛ دمای آب بالاست و بهتر است از لوله های تلفیقی پنج لایه PEX-AL-PEX استفاده گردد. زیرا که این لوله ها تحمل فشار و دمای بالایی دارند.

          در سیستم های گرمایش از کف با توجه به اینکه دمای سیستم بالاتر از 40 درجه سانتیگراد نخواهد بود؛ می توان علاوه بر انواع لوله های PEX تک لایه یا پنج لایه از لوله های PERT تک لایه و پنج لایه نیز استفاده نمود. البته لوله های PERT تک لایه در بازار ایران مصرف بسیار کمی دارد.

          در سیستم های لوله کشی آب سرد برای مکان هایی که به آب گرم نیاز نیست؛ می توان از لوله های تک لایه Pe-Pe استفاده کرد. تحمل دما در این نوع لوله ها بسیار پایین است و اگرآب با دمای بالا در این لوله ها جریان داشته باشد؛ این لوله ها تغییر شکل داده و خساراتی به بار خواهند آورد. متاسفانه در ایران برخی از سازندگان به دلیل آگاهی کم و یا کاهش هزینه های ساخت؛ از این لوله ها در سیستم لوله کشی آب گرم منازل و حتی سیستم گرمایشی رادیاتور استفاده می کنند. استفاده از لوله های تک لایه Pe-Pe در این نوع سیستم ها به هیچ وجه توصیه نمی شود.

          لوله های فلزی در سال های اخیر با ورود لوله های پلیمری چندان مورد استفاده قرار نمی گیرند و تنها در مکان هایی مانند موتورخانه ها، که فشار و دما بالا می باشد؛ از این نوع لوله استفاده می شود.

          در واقع لوله های چند لایه با تلفیق مزایای لوله های فلزی و لوله های پلیمری تک لایه نسل جدیدی از لوله های آبرسانی را ارائه کردند که به سرعت جایگزین انواع لوله شد.

          تولید لوله های تلفیقی پنج لایه در بازار ایران نیز به سرعت در حال گسترش است و انواع این لوله ها با کیفیت و قیمت مناسب در اختیار سازندگان و مجریان قرار دارد. در ایران شرکت های دژ پایپ، لوله وحید و اخیرا شرکت پایپکس موفق به تولید لوله های پنج لایه با جوش لیزر شده اند. شرکت های دیگر نیز لوله های خود را به صورت اوورلپ تولید می نمایند که در این میان گروه صنایع بی تی اس BTS (بهتراشان سپاهان) تولید لوله ای به صورت تلفیقی از PEX و PERTتولید می نماید.

  1. هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است.

    ارسال نظر برای این مطلب غیر فعال شده است!