تفاوت پکیج دو مبدل و تک مبدل

نوشته شده توسط:رضا مرادی | ۰ دیدگاه

تفاوت پکیج دو مبدل و تک مبدل

          ورود سیستم پکیج های شوفاژ دیواری به بازار ایران تحولی بزرگ در صنعت تاسیسات گرمایشی کشور ایجاد نموده است؛ به گونه ای که دیگر سازندگان علاقه ای به ساخت فضایی به نام موتورخانه در ساختمان ها از خود نشان نمی دهند زیرا که زیر بنای اشغال شده توسط موتورخانه، در صورت استفاده بهینه تر، می تواند ارزش ریالی بیشتری پیدا کند. به طور مثال اختصاص این فضا به پارکینگ در یک ساختمان بیست واحدی در یکی از مناطق گران قیمت کشور، می تواند برای سازندگان بسیار سودآورتر باشد.در مجموع حذف موتورخانه های قدیمی از ساختمان ها، ضمن آنکه فضای مفیدتری را به ساختمان هدیه می نماید؛ موجب کاهش هزینه های ساخت، حذف آلودگی های صوتی سیستم موتورخانه، کاهش هزینه های اجرا و تعمیر و همچنین ایجاد استقلال برای واحد ها در تعیین میزان مصرف انرژی گردیده است.امروزه با توجه به افزایش بهای انواع سوخت های فسیلی، افزایش فرهنگ آپارتمان نشینی و در پی آن نیاز به تفکیک هزینه های ساختمان، نیاز به یک سیستم گرمایشی مستقل با مصرف انرژی پائین، بیش از گذشته احساس می شود. با ورود انواع پکیج های شوفاژ دیواری و زمینی به بازار ایران، به سرعت استفاده از این نوع سیستم گرمایشی جای سیستم های موتورخانه های قدیمی را گرفت. 

          در ابتدای ورود پکیج شوفاژ دیواری به ایران، شرکت های ایرانی اقدام به واردات این محصول نمودند و استقبال گسترده سازندگان و مصرف کنندگان از این محصول، موجب گشت تا شرکت های تولید کننده داخلی مانند بوتان و ایران رادیاتور نیز به سمت تولید پکیج های شوفاژ دیواری گام بردارند. بوتان و ایران رادیاتور توانستند بخش عمده ای از بازار ایران را به محصولات خود اختصاص دهند و تنها بخش کوچکی از این بازار به شرکت های دیگر داخلی نظیر ایساتیس، تاچی، لورچ، گلدیران و برند های خارجی مانند بوش، آریستون، فرولی، وولف و ... اختصاص پیدا کرد. از میان پکیج های موجود در بازار ایران مصرف کنندگان تمایل بیشتری به پکیج های دارای دو مبدل حرارتی از خود نشان داده اند. 

          تفاوت مدل های پکیج های موجود در بازار ایران در مطالب بعدی بیان خواهد شد و در این مطلب به بیان تفاوت میان دستگاه پکیج شوفاژ دیواری تک مبدل و دو مبدل خواهیم پرداخت. 

          اساس کار سیستم پکیج شوفاژ دیواری بگونه ایست که آب سرد ورودی به دستگاه برای استفاده بهداشتی توسط مبدل های در نظر گرفته شده به دمای مورد نظر می رسد و به مدار لوله کشی آب گرم بهداشتی واحد وارد می شود. اما در مقابل مدار سیستم گرمایشی که یک مدار بسته می باشد؛ در هنگام نصب دستگاه، آبگیری شده و با هر بار روشن شدن دستگاه پکیج، جهت گرم نمودن سیستم، به کمک پمپ موجود در دستگاه، آب داخل لوله های سیستم گرمایشی به حرکت درآمده و تا زمان رسیدن به دمای مطلوب این حرکت ادامه خواهد داشت. نکته ای که در ارتباط با پکیج های شوفاژ دیواری باید در نظر داشت؛ این است که هیچ پکیجی نمی تواند بصورت همزمان آب بهداشتی و سیستم گرمایشی را تامین نماید. البته در همه پکیج ها، اولویت کاری دستگاه با آب گرم بهداشتی است. به گونه ای که اگر دستگاه در حال گرم نمودن سیستم گرمایشی باشد و مصرف کننده آب گرم بهداشتی را باز نماید؛ آنگاه پکیج به صورت اتوماتیک از حالت گرمایشی به حالت آب گرم بهداشتی تغییر می کند. البته برخی از مصرف کنندگان بر این باورند که دستگاه دو مبدل برای حل این مشکل طراحی شده است! یعنی یک مبدل برای آب گرم بهداشتی و یک مبدل برای استفاده در سیستم گرمایشی؛ که این باور کاملا غلط است. در واقع عملکرد دستگاه دو مبدل به گونه ای است که در کنار مبدل اصلی یک مبدل صفحه ای مسی دیگر (مبدل ثانویه) قرار گرفته و مدار کوچکی مابین مبدل اصلی و مبدل صفحه ای (مبدل ثانویه) تشکیل می شود؛ که هنگام روشن شدن دستگاه، آب گرم موجود در این مدار، مبدل صفحه ای (مبدل ثانویه) را گرم می نماید. همچنین آب سرد ورودی دستگاه به جای عبور از مبدل اصلی، از داخل مبدل صفحه ای (مبدل ثانویه) عبور می کند و و پس از گرم شدن وارد سیستم لوله کشی آبگرم بهداشتی می شود. در زمان استفاده از سیستم گرمایشی نیز نحوه عملگرد دستگاه همانند سیستم پکیج تک مبدل خواهد بود. در واقع تفاوت دستگاه دو مبدل و تک مبدل در زمان استفاده از آب گرم بهداشتی است. 

پکیج شوفاژ دیواری تک مبدل

دستگاه تک مبدل

 

پکیج شوفاژ دیواری دو مبدل

دستگاه دو مبدل

          رسوب آب در داخل مبدل اصلی دستگاه پکیج مهمترین علت فرسایش دستگاه پکیج است که در پکیج های دو مبدل به دلیل عدم عبور مستقیم آب سرد ورودی از این مبدل، این میزان رسوب گذاری آب به شدت کاهش می یابد. 

          دفتر فنی مهندسی کالانیز دستگاه پکیج های شوفاژ دیواری دو مبدل را به دلیل راندمان بالاتر، نوسان دمای کمتر و رسوب پذیری کمتر به مشتریان خود پیشنهاد می کند. این مجموعه پکیج های شوفاژ دیواری با برند های بوتان، لورچ، ایران رادیاتور، Ariston (آریستون) ایتالیا و Ferisquet (فریسکه) فرانسه را در سبد محصولات خود گنجانده است. خواهشمند است در صورت تمایل به همکاری و دریافت لیست قیمت محصولات فوق، با ما تماس بگیرید.


  1. هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است.

    ارسال نظر برای این مطلب غیر فعال شده است!