چرا باید از دودکش دو جداره استفاده کرد؟

نوشته شده توسط:رضا مرادی | ۰ دیدگاه

چرا باید از دودکش دو جداره استفاده کرد؟

          پکیج شوفاژ دیواری یکی از مناسب ترین سیستم های تامین آب گرم بهداشتی و تامین گرمایش برای واحد های مسکونی می باشد. راندمان بالا، مصرف انرژی کم، سادگی نصب و تعمیر، عدم اشغال فضای زیاد، صدای بسیار کم و آلایندگی پایین از ویژگی های این دستگاه می باشد که باعث شده است استفاده از آن رشد چشم گیری در کشور داشته باشد. مهمترین ویژگی های این دستگاه، مصرف انرژی کم و آلایندگی پایین آن نسبت به سیستم های قدیمی تر مانند سیستم موتورخانه مرکزی غیر چگالشی است؛ که البته در صورت عدم رعایت نکات ایمنی لازم و استاندارد های مصرف، می تواند ضمن افزایش مصرف انرژی این دستگاه، میزان آلایندگی آن را نیز افزایش دهد.

          دستگاه پکیج شوفاژ دیواری نیز مانند دیگر دستگاه های گازی، تولید کننده گاز های گلخانه ای نظیر Co2 می باشد. بروز مشکل در بخش سیستم انتقال گاز دستگاه، نبود هوای تازه کافی برای اشتعال و پایین بودن کیفیت مواد سوختی (گاز شهری یا گاز مایع)، می تواند اشتعال ناقص گاز را در دستگاه پکیج در پی داشته باشد و این به معنی تولید بیشتر گاز های گلخانه ای و آسیب جدی به محیط زیست است. چک کردن گاز کپسول و استفاده از نوع با کیفیت آن در صورت استفاده از گاز مایع، بازرسی مداوم قطعات مرتبط با سیستم گاز رسانی دستگاه و تعمیر به موقع این قطعات در صورت نیاز از جمله وظایف مصرف کنندگان برای جلوگیری از افزایش مصرف سوخت دستگاه و افزایش میزان آلایندگی آن می باشد.

          علاوه بر راه حل های اشاره شده، استفاده از تجهیزات استاندارد و مناسب نیز می تواند از بروز مشکلات فوق پیشگیری نماید. به طور مثال دودکش نقش بسیار تعیین کننده ای در عملکرد دستگاه دارد. استفاده از دودکش های دو جداره برای پکیج شوفاژ دیواری نسبت به دیگر انواع دودکش، توصیه می گردد. دودکش دو جداره به گونه ای طراحی شده است که مسیر خروج محصولات احتراق از دستگاه، کاملا از کنار مسیر ورود هوای تازه به دستگاه عبور می کند. این اتفاق موجب می شود که هوای وارد شده به دستگاه دمای بالاتری داشته باشد و بالا بودن دمای هوای ورودی به اشتعال بهتر گاز کمک کرده و همچنین می تواند موجب افزایش راندمان دستگاه تا میزان 1 الی 2 درصد گردد. انتقال حرارت از محصولات احتراق به هوای سرد ورودی، به معنی کاهش دمای محصولات احتراق است و پایین بودن دمای این محصولات آسیب کمتری به محیط زیست وارد می نماید.

مکانسیم کار دودکش دو جداره و پکیج شوفاژ دیواری دفتر فنی مهندسی کالانیز

مکانسیم کار دودکش دو جداره

دودکش دو جداره پکیج شوفاژ دیواری دفتر فنی مهندسی کالانیز

          مشاهده می شود که استفاده از یک دودکش دو جداره ساده تا چه میزان می تواند بر عملکرد دستگاه و میزان آلایندگی آن تاثیر گذار باشد، در حالی که متاسفانه به علت اختلاف قیمت ناچیز این نوع دودکش با سایر دودکش ها، مصرف کنندگان و فروشندگان دستگاه پکیج شوفاژ دیواری، تمایل کمتری به استفاده از این نوع دودکش از خود نشان می دهند.

دودکش دو جداره پکیج شوفاژ دیواری فن دار بدون فن دفتر فنی مهندسی کالانیز

          لازم به ذکر است که استفاده از این نوع دودکش مستلزم فراهم سازی شرایط خاص توسط سازندگان گرامی می باشد که در صورت عدم وجود این شرایط امکان استفاده از این دودکش میسر نیست. (شرایط استفاده از این دودکش ها را می توانید در مطلب قوانین نصب دودکش پکیج شوفاژ دیواری چیست؟ مشاهده بفرمائید.) دفتر فنی مهندسی کالانیز بر اساس سیاست های خود مبنی بر افزایش سطح آگاهی مخاطبان و ارائه خدمات مناسب، همواره تاکید بر استفاده از این نوع دودکش و دیگر اقلام استاندارد لازم برای دستگاه پکیج شوفاژ دیواری داشته است.


  1. هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است.

    ارسال نظر برای این مطلب غیر فعال شده است!