آشنایی با قطعات پکیج شوفاژ دیواری - بخش چهارم: منبع انبساط

نوشته شده توسط:رضا مرادی | ۰ دیدگاه

آشنایی با قطعات پکیج شوفاژ دیواری - بخش چهارم: منبع انبساط

          منبع انبساط: متعادل نمودن تغییرات فشار مدار بسته گرمایشی که به علت تغییرات دمای آب به وجود می آید؛ توسط منبع انبساط صورت می پذیرد.

          افزایش دمای آب از مقدار 20 درجه سانتیگراد تا 80 درجه سانتیگراد، 3% افزایش حجم این مایع را در پی دارد. به طور مثال اگر دمای 100 لیتر آب را از 20 درجه سانتیگراد به 80 درجه سانتیگراد برسانیم؛ آنگاه حجم این مقدار آب به 103 لیتر افزایش پیدا می کند.

calaniz #کالانیز #پکیج #پکیج_شوفاژ_دیواری #شوفاژ #رادیاتور #منبع_انبساط #قطعات_پکیج #ایران_رادیاتور #لورچ #بوتان

#calaniz #کالانیز #پکیج #پکیج_شوفاژ_دیواری #شوفاژ #رادیاتور #منبع_انبساط #قطعات_پکیج #ایران_رادیاتور #لورچ #بوتان

#calaniz #کالانیز #پکیج #پکیج_شوفاژ_دیواری #شوفاژ #رادیاتور #منبع_انبساط #قطعات_پکیج #ایران_رادیاتور #لورچ #بوتان     

         منبع انبساط ازچند بخش شامل بدنه فلزی به شکل گرد یا چهارگوش، یک بالن لاستیکی یا دیافراگم که بین دو بدنه قرار می گیرد؛ شیر سوزنی جهت شارژ یا تخلیه هوا، مجرای ورود و خروج آب و همچنین شیلنگ یا لوله رابط مدار بسته گرمایشی و منبع انبساط تشکیل شده است.

          هنگامی که حجم آب مدار بسته گرمایشی افزایش پیدا کند؛ مقدار اضافی این آب وارد منبع انبساط می گردد و موجب می شود که بالن لاستیکی یا دیافراگم فشرده شود. پس از کاهش دمای آب مدار بسته گرمایشی، خاصیت ارتجاعی بالن لاستیکی یا دیافراگم، حجم آب ذخیره شده در منبع انبساط را با فشار به مدار بسته گرمایشی باز می گرداند. این عمل موجب می گردد که افزایش حجم آب در دستگاه پکیج به سیستم لوله کشی آسیب وارد نکند.

 

#calaniz #کالانیز #پکیج #پکیج_شوفاژ_دیواری #شوفاژ #رادیاتور #منبع_انبساط #قطعات_پکیج #ایران_رادیاتور #لورچ #بوتان

        

          لازم است در بازه های زمانی معین، فشار هوای این منبع چک شود؛ زیرا که تنظیم نبودن آن به تمامی تجهیزات سیستم لوله کشی و دستگاه پکیج شوفاژ دیواری آسیب جدی می رساند.

          نکته: فشار هوای منبع انبساط در صورت استفاده از هوای آزاد، مقدار 0/9 الی 1 بار و در صورت استفاده از گاز ازت، 0/7 بار می باشد. البته توجه گردد که این اندازه گیری باید در زمانی صورت پذیرد که آب مدار بسته به صورت کامل تخلیه شده باشد.

          آموزش تخلیه آب مدار بسته گرمایشی:

          ساده ترین و سریع ترین راه جهت تخلیه آب مدار بسته گرمایشی به صورت زیر می باشد:

          1- آب سرد ورودی به دستگاه به صورت کامل بسته شود.

          2- پایین ترین شیر آب گرم، از نظر ارتفاع را به صورت کامل باز شود. به طور مثال شیر توالت از نظر ارتفاع پایین تر از شیر روشویی یا شیر ظرفشویی می باشد.

          3-شیر پرکن دستگاه را باز نمایید.

          در این زمان آب موجود در مدار بسته گرمایشی به صورت کامل تخلیه می گردد.

          آموزش تست و شارژ منبع انبساط:

          1- آب موجود در مدار بسته گرمایشی را به صورت کامل تخلیه نمایید.

          2- به کمک یک فشار سنج، مقدار شارژ منبع انبساط اندازه گیری گردد.

          3- در صورت کم بودن فشار هوای منبع انبساط، به وسیله یک تلمبه منبع انبساط را شارژ نموده و در صورت بالاتر بودن فشار هوا در آن، شیر سوزنی هوا ، تا متعادل شدن فشار باز نگه داشته شود و سپس جهت حصول اطمینان از تنظیم بودن فشار، مجددا با فشار سنج، مقدار مورد نظر اندازه گیری گردد.

          نکته 1: فشار هوا طبق شرایط استاندارد اعلام شده، تنظیم گردد.

          نکته 2: قبل از تخلیه آب مدار بسته گرمایشی، برای یک لحظه کوتاه، سوزن هوا را فشار داده تا مقداری از هوای منبع تخلیه شود. در صورت سوراخ شدن بالن لاستیکی یا دیافراگم، مقداری آب نیز از شیر سوزنی هوا خارج خواهد شد. در این صورت لازم است منبع انبساط به صورت کامل تعویض گردد.

          نکته 3: پس از شارژ منبع انبساط، به وسیله کف و صابون، شیر سوزنی هوا را از نظر نشتی بررسی نمایید.

          نکته 4: در صورتی که از زمان نصب دستگاه یا آخرین بازدید، سه سال گذشته باشد؛ آنگاه لازم است که شیلنگ یا لوله رابط مدار بسته گرمایشی را جدا نموده و باز بودن مسیر آن مورد بررسی قرار گرفته شود.

          نکته 5: دستگاه های پکیج شوفاژ دیواری بنا به میزان توان خود، دارای منبع انبساط، با ظرفیت معینی هستند. به طور مثال دستگاه های پکیج شوفاژ دیواری با ظرفیت حرارتی 24 الی 26 کیلو وات، نیاز به منبع انبساط 6 لیتری، دستگاه های پکیج شوفاژ دیواری با ظرفیت حرارتی 28 الی 30 کیلو وات، نیاز به منبع انبساط 8 لیتری و دستگاه های پکیج شوفاژ دیواری با ظرفیت حرارتی 32 الی 40 کیلو وات، نیاز به منبع انبساط 10 لیتری دارند.ala


  1. هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است.

    ارسال نظر برای این مطلب غیر فعال شده است!