آشنایی با قطعات پکیج شوفاژ دیواری – بخش هفتم: احتراق 2

نوشته شده توسط:رضا مرادی | ۰ دیدگاه

آشنایی با قطعات پکیج شوفاژ دیواری – بخش هفتم: احتراق 2

دستگاه پکیج شوفاژ دیواری با محفظۀ احتراق باز: هوای مورد نیاز برای احتراق در دستگاه هایی با محفظۀ احتراق باز، از محیط اطراف تأمین می گردد. تخلیۀ دود و تأمین هوا در این نوع از دستگاه ها به صورت طبیعی بوده و نیازی به فن برای خروج اجباری محصولات احتراق نمی باشد .

دستگاه پکیج شوفاژ دیواری با محفظۀ احتراق بسته: در محل هایی که به دلیل کافی نبودنِ هوای تازه و یا نا مساعد بودن شرایط محیطی، امکان خروج دود به صورت طبیعی از دستگاه میسر نیست؛ از پکیجی با قابلیت تخلیۀ اجباری محصولاتِ احتراق استفاده می گردد. این نوع از دستگاه های پکیج شوفاژ دیواری از نظر تخلیۀ دود و تأمین هوای تازه، هیچگونه ارتباطی با محیط پیرامون خود نداشته و محفظۀ احتراق در این مدل از دستگاه ها به صورت کاملا بسته می باشد. بهترین نوعِ دودکش برای این دستگاه ها دودکش دو جداره هم محور می باشد.

(لطفا جهت آشنایی با تفاوت دستگاه های پکیج شوفاژ دیواری احتراق باز (بدون فن) و احتراق بسته (فن دار)، همچنین اطلاع از شرایط نصب آن و انواع دودکش ها به مطلب "قوانین نصب دودکش پکیج شوفاژ دیواری چیست؟" و "چرا باید از دودکش دو جداره استفاده کرد؟" مراجعه نمائید.)

عایق های حرارتی: حرارت ایجاد شده در بخش مشعلِ دستگاه، توسط جدارۀ عایق بندی شده ای از جنس فیبرِ سرامیکی، به سمت مبدل حرارتی دستگاه هدایت شده و از انتقال آن به بدنه و هدر رفتن حرارت جلوگیری به عمل می آید. این عایق سرامیکی قادر است دمایی در حدود 1200 درجه سانتیگراد را تحمل کرده و موجب افزایش راندمان دستگاه گردد.

تخلیه محصولات احتراق (خروج دود)

الف) دستگاه های بدون فن

1- کلاهک تعدیل: در قسمت فوقانی مبدلِ حرارتی اصلی و مشعل، پوششی فلزی جهت حفاظت از شعله ها در مقابل وزش باد و جریانات هوا، در نظر گرفته شده است. کلاهک تعدیل از خروج سریعِ حرارتِ مشعل جلوگیری نموده و موجب گرم تر شدنِ مبدل حرارتی می شود. همچنین هدایت دودِ حاصل از احتراق، به خارج از دستگاه پکیج شوفاژ دیواری از طریق مجرای دودکش، توسط کلاهک تعدیل صورت می پذیرد. این قطعۀ فلزی تنها در دستگاه های بدون فن کاربرد دارد.

نحوۀ طراحی این کلاهک به شکلی است که دو قسمت U شکل در بالای کلاهک به ترکیب بهتر هوا و محصولات احتراق و خروج دود از دستگاه کمک می کند.

2- کلید ایمنی دود: در صورتی که هوا به درستی از قسمت U شکلِ کلاهک تعدیل وارد محفظۀ احتراق نشود؛ قطعه ای ایمنی به نام کلید ایمنی دود یا ترموستاتِ دود عمل می نماید. خارج نشدن دود از کلاهک تعدیل در زمان مناسب، گرم شدن آن را در پی داشته و کلید ایمنی دود با تشخیص این گرما به برد دستگاه دستور توقف و خاموش شدن دستگاه را ارسال می کند.

کلید ایمنی دود به صورت Normal close یا (NC) بوده و در دمای 60 الی 70 درجه سانتیگراد عمل می کند. در زمان گرم شدن و به طبع آن فعال شدن این قطعه، در حدود 15 دقیقه زمان لازم است تا کلید ایمنی دود سرد شده و به حالت قبل باز گردد.

ب) دستگاه های فن دار

1- هود: قطعه ای فلزی که جهت نصب فن، بر روی مبدل حرارتی قرار می گیرد.

2- فن: این قطعه به خروج اجباری محصولات احتراق از دستگاه پکیج شوفاژ دیواری کمک می کند.

اجزای فن:

1-2- بدنۀ فن یا حلزونی

2-2- موتور فن

2-3- توربین

2-4- پروانه خنک کنندۀ موتور فن

2-5- لرزه گیر

مهمترین ویژگی فن در دستگاه پکیج شوفاژ دیواری، مقاومت در برابرِ حرارتِ بالای مشعل و کم صدا بودن است. فن یکی از چهار قطعه ای در پکیج می باشد که با برق 220 ولتِ AC کار می کند.

3- پرشر هوا: کنترل بدون توقف خروج محصولات احتراق از دستگاه پکیج، توسط قطعه ای به نام پرشر هوا صورت می پذیرد.

 

اجزای پرشر هوا:

1-3- بدنه به شکل دایره یا مستطیل

2-3- دیافراگم (بین دو بدنه قرار می گیرد)

3-3- دیسک (روی دیافراگم قرار می گیرد)

4-3- میکروسوئیچ (معمولا دارای سه پایه می باشد)

نکته: در پرشر هوا معمولا از پایه های سه و یک که به صورت Normal open (NO) می باشند؛ استفاده می گردد.

4- ونتوری: جهت عملکرد صحیح پرشر هوا، از قطعه ای به نام ونتوری جهت تبدیل فشار مثبت به فشار منفی هوا در فن استفاده می شود. فشار ایجاد شده توسط ونتوری موجب حرکت دیافراگم در پرشر هوا شده و در صورت عملکرد پرشر، برد اجازه خارج شدن گاز از شیر گاز را صادر می نماید. در واقع عمل نمودن پرشر به معنی عملکرد صحیح بخش تهویۀ دستگاه پکیج، شامل فن، دودکش و هوای تازۀ کافی می باشد.عنوان فایل لینک دانلود
لیست قیمت 96 دانلود
لیست قیمت 96

  1. هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است، اولین نفر باشید...

    نوشتن دیدگاه